poniedziałek, 2 października 2017

Pleśniak ze śliwkami

Mam wrażenie, że taką specyfiką mojego przepiśnikowego bloga jest przeplatanie tradycyjnych klasyków z bardziej pojechanymi eksperymentami. Cóż ja mogę powiedzieć - cała ja. No, a dzisiaj nastrój jest na fantastyczny klasyk, który odrodził się niczym feniks z popiołów. 
Czym pleśniak zasłużył sobie na tak obiecującą zapowiedź, bo aż okraszoną frazeologizmem? No cóż, to ciasto bywa raczej niedoceniane - czy to ze względu na swój wygląd (któremu zresztą zawdzięcza nazwę), czy to przez brak jakiejś specjalnej finezji. Chyba dlatego nie było nam z pleśniakiem po drodze. Ostatnio jednak coś mnie tknęło, upiekłam go i skradł nasze serducha. Bo to przecież właśnie ta prostota jest tym, co uwielbiamy w klasykach. Pyszne kruche ciasto, delikatna beza i to, co najważniejsze - kwasowość powideł. A ponieważ wciąż mamy sezon, to nie mogłam się powstrzymać przed dodaniem również świeżych śliwek. I gorąco polecam Wam tę opcję. Ciasta ze śliwkami rządzą.
Piekłam w blaszce na tartę, co jest całkiem fajną opcją, rekomenduję. Ale jeśli wolicie taką zupełnie klasyczną formę, to blaszka 20x30 cm też da radę, choć wówczas polecam wykonać porcję z 5 jajek i proporcjonalnie zwiększyć ilość wszystkich pozostałych składników.


Składniki na blaszkę na tartę:
400 g mąki
4 jajka
90 g masła
90 g margaryny
1 łyżka jogurtu greckiego lub śmietany
3 łyżki cukru pudru
1 łyżka cukru wanilinowego
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
2 szczypty soli
2 łyżki kakao
1/2 szklanki cukru
1/2 słoika powideł
7-10 sztuk dużych śliwek

Wykonanie:
1. Żółtka oddziel od białek.
2. Mąkę, żółtka, masło, margarynę, jogurt, cukier puder, cukier wanilinowy, proszek do pieczenia i szczyptę soli zagnieć na jednolite ciasto.
3. Ciasto podziel na 2 części w stosunku 2:1. Do mniejszej części dodaj kakao, zagnieć i schowaj do lodówki. Większą część ponownie podziel na 2 części również w stosunku 2:1. Obie umieść w lodówce na minimum 30 minut.
4. Po upływie tego czasu, największą częścią ciasta wyłóż dno i boki blaszki, natłuszczonej i obsypanej mąką. Nakłuj widelcem. Podpiecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 10 minut.
5. Śliwki pozbądź pestek i podziel na ćwiartki.
6. Podpieczony spód wysmaruj powidłami, ułóż na nich śliwki, a następnie całość obsyp pokruszonym ciastem kakaowym. Podpiecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 10 minut.
7. Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie, cały czas miksując, dodawaj cukier w małych ilościach i dużych odstępach czasu.
8. Na podpieczone ciasto wyłóż ubitą pianę i obsyp ją ostatnią, najmniejszą częścią ciasta, pokruszoną.
9. Piecz 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.


Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz